MAĽBA NA MOKRÝ PODKLAD + PEROKRESBA

Téma: VOĽNÁ ( vyberte si ľubovoľný motív na perokresbu, spracujte skôr jednoduchšie tvary)

Čo budete potrebovať ?
💛výkresy ( aké máte k dispozícii, akvarelový by bol efektnejší, ale postačí aj klasický )
🧡vodové farby
💜štetec, ceruzka, pero – najlepšie čierne (ale kľudne podľa vlastného vkusu, príp. alternatíva fixka, tuš + pero na tuš/ drievko, príp. maľba tenkým štetcom)
💙nádoba s vodou

1. fáza:
Príprava vzorkovníka
a) vzorkovník farebnej škály
b) vzorkovník „štruktúr“ – perokresba

2. fáza:
Spracovanie témy s využitím poznatkov z 1. fázy
Cieľom je samotný proces maľby a pozorovanie vzájomnej reakcie farieb a následnej kombinácie dvoch techník.

Návrh postupu:
1. fáza:
a) Príprava farebnej škály – vyberte si vodové farby, ktoré by ste chceli použiť vo svojej práci. Každú farbu nanášajte jednotlivo do vymedzených políčok – ohraničenie si môžete vopred vyznačiť ceruzkou/ kružidlom… alebo len voľne dodržiavať odstup medzi jednotlivými farbami. Pozorujte, akú intenzitu poskytuje každá farba podľa toho, s akým množstvom vody ju premiešate. V jednom políčku môže byť na jednej strane nanesená farba redšia a na druhej hustejšia.

b) Príprava vzorkovníka „štruktúr“ perokresbou – tieto štruktúry môžete potom použiť na vyplnenie plošného priestoru v jednotlivých častiach svojho nakresleného motívu ( tým môžete „nahradiť“ klasické vyfarbovanie, príp. tieňovanie, ak použijete napr. hustejšiu štruktúru – tmavšie miesta, redšia štruktúra – svetlejšie miesta…)
Opäť si vyznačte zopár oddelených políčok, napr. použitím kružidla, ceruzky a pravítka alebo voľnou rukou.
Do jednotlivých políčok si vyskúšajte rôzne motívy, menšie/ väčšie, hustejšie/ redšie, oblé/ hranaté… krúžky, špirály, vlnovky, rôzne čiary, bodky, schodíky… Využite tiež kombináciu tenkej a hrubej linky.

2. Fáza
Navlhčite si výkres čistou vodou – použite buď štetec, hubku, príp. rozprašovač.
Do mokrého podkladu začnite postupne zapúšťať farby (nie je potrebné využiť všetky farby z pripravenej škály, kľudne si zvolte 3 – 4…). Pozorujte, ako sa farby rozpíjajú, zapúšťajú jedna do druhej a reagujú spolu. Taktiež môžete vyskúšať opätovné nanesenie čistej vody na rozpité farby, stačí pokvapkať a sledovať reakciu.
Intenzitu farieb si opäť voľte podľa vlastného vkusu, pre jemnejšie tóny farbu zrieďte s väčším množstvom vody, pre sýtejšie tóny naopak.
Maľbu nechajte úplne vyschnúť, bude slúžiť ako podklad na perokresbu.

Na suchú maľbu si môžete ceruzkou predkresliť jemný obrys svojho motívu (kľudne to môže byť rastlinný motív, list, kvet, zvieratko, auto, bicykel, lietadlo, robot, postava… čokoľvek podľa vlastnej fantázie 🙂 ) a postupne začnite zvýrazňovať línie perom. Keď máte základný tvar perokresby, jednotlivé plôšky vypĺňajte štruktúrami (to, čo chcete mať tmavšie – hustejšími a to čo svetlejšie – redšími, ale nemusíte sa na to zameriavať, môžete pracovať úplne intuitívne 🙂 )

Na záver môžete ešte zvýrazniť hrúbku perokresby v niektorých častiach, kde sa vám to bude žiadať 😉 (opäť môžete pracovať intuitívne, nie je teraz nevyhnutné riešiť svetlo a tieň).

👆Nezabudnite si svoj postup, vzorkovníky a aj finálny obrázok odfotiť a poslať nám na info@zuska.sk, môžeme sa tak navzájom inšpirovať a motivovať k ďalšej tvorbe ;).
Prajeme vám, nech naplno otvoríte svoju fantáziu, máte dostatok chuti a priestoru na tvorenie, ale hlavne, nech je to pre vás relax a máte z toho radosť 🧚‍♀️💦🎨🤩